Usługi

Protetyka

Ukruszony ząb lub ciągle wypadająca plomba? Ubytki w uzębieniu? Dowiedz się kiedy warto zrobić koronę, kiedy lepszy jest most, a kiedy proteza ruchoma.

Każda utrata zęba pociąga za sobą konsekwencje dla całego uzębienia oraz otaczających tkanek i narządów.

Zęby sąsiadujące z luką po utraconym zębie zaczynają przechylać się w stronę tejże luki. Natomiast ząb nad luką wyżyna się w jej kierunku w tzw. objawie Godona. Dochodzi również do zaniku kości w miejscu utraconego zęba. Są to naturalne procesy związane z kompensacyjnymi właściwościami naszego organizmu. Prowadzi to do nieodwracalnych wad zgryzu, które niosą ze sobą liczne problemy. Zęby, które przechyliły się w lukę po utraconym zębie, tworzą w jamie ustnej nienaturalne rezerwuary dla zatrzymywania się pokarmów, co prowadzi do próchnicy tychże oraz kolejnych, sąsiadujących zębów. Utrata zęba sprawia, że jego sąsiedzi zmuszeni są do dźwigania zwiększonych ciężarów żucia, ponieważ siły generowane w akcie żucia przypadają wówczas na mniejsza liczbę zębów, co je przeciąża, a w konsekwencji prowadzi do ich ruchomości i utraty. Powszechne po utracie zęba są również bóle głowy, gałki ocznej, przemęczenie. Związane jest to ze zwiększonym napięciem mięśni żucia, które rekompensują w ten sposób utracony ząb.

W Dentosferze utracone zęby rekonstruujemy za pomocą implantów, mostów lub protez ruchomych.

Dlaczego warto uzupełniać brakujące zęby i na czym polega objaw Godona?

Most

Most to stała proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów. Zbudowana jest z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są własne zęby (albo implanty) otaczające lukę. Założenie mostu porcelanowego jest możliwe, gdy zęby filarowe są w dobrym stanie. Zęby, które będą służyły za filar mostu, muszą być oszlifowane, czasami wzmocnione adhezyjnymi wypełnieniami lub wkładami. Oprócz mostu tradycyjnego jest też adhezyjny – na włóknie szklanym. Sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe przy pojedynczych brakach. Nie wymaga szlifowania zębów.

Protezy ruchome

Proteza ruchoma to uzupełnienie wyjmowane. Stosuje się je przy braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne (inaczej acetalowe). Protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Co jakiś czas należy ją modyfikować, a zwykle co 5 lat zrobić nową. Problemem jest też zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie. W takim przypadku sprawdzi się wszczepienie implantów – już 2-4 wystarczą dla utrzymania protezy.

Protetyka to także rozwiązania estetyczne

Licówki

Licówki to cieniutkie i delikatne łuski wykonane z porcelany, pokrywające przednią stronę zęba. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zębów przebarwionych, zniekształconych czy zrotowanych. Przy pomocy licówek można skorygować także wszelkie drobne przekrzywienia czy przerwy między zębami. Licówki są rozwiązaniem po które często sięgają gwiazdy filmowe czy celebryci.

Korony

Jeśli ząb jest bardzo zniszczony lub martwy (po leczeniu kanałowym), lub jeśli zgryz wymaga rekonstrukcji (choroba okluzyjna), wówczas najlepszym rozwiązaniem jest korona zębowa. Korona zębowa, inaczej ochronna, może być wykonana z metalu pokrytego porcelaną, lub pełnoceramiczna. Korony pełnoceramiczne należą do najlepiej odwzorowujących naturalny ząb, dlatego polecane są w przednim odcinku uzębienia, podczas gdy korony metalowo – porcelanowe idealnie sprawdzają się do wzmocnienia zębów trzonowych.