Usługi

Implantologia i chirurgia

Dlaczego implanty, a nie mosty lub protezy ruchome? A właściwie dlaczego w ogóle warto uzupełniać brakujące zęby? To nie boli!

Każda utrata zęba pociąga za sobą konsekwencje dla całego uzębienia oraz otaczających tkanek i narządów. 

Zęby sąsiadujące z luką po utraconym zębie zaczynają przechylać się w stronę tejże luki. Natomiast ząb nad luką wyżyna się w jej kierunku w tzw. objawie Godona. Dochodzi również do zaniku kości w miejscu utraconego zęba. Są to naturalne procesy związane z kompensacyjnymi właściwościami naszego organizmu. Prowadzi to do nieodwracalnych wad zgryzu, które niosą ze sobą liczne problemy. Zęby, które przechyliły się w lukę po utraconym zębie, tworzą w jamie ustnej nienaturalne rezerwuary dla zatrzymywania się pokarmów, co prowadzi do próchnicy tychże oraz kolejnych, sąsiadujących zębów. Utrata zęba sprawia, że jego sąsiedzi zmuszeni są do dźwigania zwiększonych ciężarów żucia, ponieważ siły generowane w akcie żucia przypadają wówczas na mniejsza liczbę zębów, co je przeciąża, a w konsekwencji prowadzi do ich ruchomości i utraty. Powszechne po utracie zęba są również bóle głowy, gałki ocznej, przemęczenie. Związane jest to ze zwiększonym napięciem mięśni żucia, które rekompensują w ten sposób utracony ząb.

Dlaczego warto uzupełniać brakujące zęby i na czym polega objaw Godona?

Leczenie implantologiczne nie boli!

Implant, czyli wszczep, jest syntetycznym zastępnikiem naturalnego zęba. Implant zachowuje wszystkie cechy zęba istotne z funkcjonalnego, lecz również biologicznego punktu widzenia. Funkcjonalnie znosi wszelkie obciążenia generowane w jamie ustnej, biologicznie chroni przed migracją i przechylaniem zębów sąsiednich oraz przed utratą kości wyrostka zębodołowego. W przeciwieństwie do mostu, nie wymaga ingerencji w zęby sąsiadujące. Implanty to rozwiązanie, które można stosować w różnych, nawet trudnych przypadkach, możliwe jest odbudowanie zarówno pojedynczego braku, kilku zębów przy pomocy mostu na implantach jak i rekonstrukcja pełnego uzębienia. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie innych zabiegów przygotowawczych, jak uzupełnienie kości materiałem kościozastępczym czy podniesienie dna zatoki szczękowej.

Jak wygląda proces leczenia? Ile trwa? Czytaj dalej!

Przygotowanie do leczenia

Wszczepienie implantów poprzedzone jest leczeniem uzębienia (wyleczenie próchnicy, usunięcie płytki nazębnej i kamienia). Pozwala to na zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej i ma istotny wpływ na utrzymanie zaimplantowanych wszczepów w zdrowiu.

Wszczepienie implantu

Po wnikliwej diagnostyce przypadku klinicznego za pomocą zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej przystępuję do pierwszego etapu, czyli wszczepienia implantu. Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 30 minut.

Gojenie przez 3 do 6 miesięcy

Wszczepiony implant potrzebuje czasu na integrację z kością. W tym czasie obserwujemy czy proces gojenia przebiega bezproblemowo.

Odsłonięcie implantu

Na tej wizycie zakładam śrubę wspomagającą gojenie i formowanie dziąsła, która stanowi potem punkt osadzenia korony lub mostu.

Odbudowa

Podczas tego etapu wykonuje się koronę, most lub protezę przymocowaną do implantu. Przy standardowej procedurze etap ten wykonywany jest na 2-3 wizytach i zajmuje 2-3 tygodnie.